Detoks sokowy – ogólne informacje

Zwolennicy regularnego oczyszczania organizmu i diet wegańskich oraz wegetariańskich są zgodni co do jednej rzeczy – uważają, że detox sokowy to najlepsza rzecz, jaka została wymyślona w dziedzinie dietetyki. Według nich świeżo wyciskane napoje są idealną alternatywą dla ciężkostrawnych i obfitych posiłków. Mają zagwarantować każdemu idealny wygląd, doskonałe samopoczucie, wysoki poziom energii oraz brak problemów zdrowotnych. A ile jest w tym prawdy? Czy detoks sokowy rzeczywiście może tak wiele zdziałać, jak to się o nim mówi?

Jak wygląda detoks sokowy?

Owoc czy sok owocowy? Co będzie lepsze? Według badań naukowych znacznie zdrowsze okażą się zwykłe owoce, ponieważ większość witamin i minerałów, czyli składników wspierających pracę całego organizmu, znajduje się tuż pod skórką, której do soków się nie wrzuca. Wyciśnięty napój w większości składa się zatem z wody i cukru. Oczywiście mikroelementy i makroelementy też w nim występują, ale w znacznie mniejszych ilościach niżeli w świeżych owocach. Wiedząc to wszystko, można mieć wątpliwości co do tego, czy detox sokowy ma w ogóle sens. A jednak w pewnych przypadkach działa on znakomicie. 

Detox sokami – komu polecamy a komu odradzamy?

Z całą pewnością można go polecić osobom, które zmagają się z chorobą wrzodową lub u których zdiagnozowano stany zapalne występujące w jelitach. W obu tych dolegliwościach niewskazana jest bowiem większa dawka błonnika. A mimo iż jest to dobry dla ludzi składnik, to jednak częściowo obciąża on układ pokarmowy, dlatego w pewnych stanach chorobowych nie należy go przyjmować. Błonnik odpowiada bowiem za perystaltykę jelit. Przyspiesza przemianę materii, także gdy jest go w diecie za dużo, może on spowodować wydalenie cennych składników odżywczych. Takie zagrożenie pojawia się w przypadku spożywania nadmiernej ilości owoców. Detox sokami nie może z kolei doprowadzić do podobnej sytuacji. Co prawda błonnik w nim występuje, ale w optymalnych ilościach.

Wielu dietetyków twierdzi jednak, że oczyszczanie sokami nie ma większego sensu, ponieważ każdy organizm posiada naturalną zdolność do usuwania toksyn i zbędnych substancji. Inaczej to jednak wygląda w przypadku osób chorych. To właśnie u nich taki detoks może zadziałać najlepiej. Warto go przynajmniej przetestować. Smaczną i sprawdzoną ofertę detoksu sokowego możesz znaleźć na https://naturacoldpress.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *